Варіантів «скління» годинників є не так багато. Основними є такі:

    Пластикове скло

Найбільш доступний матеріал, який прикриває собою циферблат наручного годинника, зустрічається переважно в оснащенні бюджетних моделей і деяких представників роду спортивних годинників. Зокрема, таке скло встановлене на борту фітнес-браслетів і, наприклад, наручного «комбайна» Garmin Forerunner 735XT для бігунів – мультиспортивного годинника з розвиненим рівнем функціональності.

Завдяки своїй гнучкості пластикове скло набуває будь-яких форм

   Переваги пластикового скла:

 • низька ціна – замінити пластикове скло у разі виникнення такої потреби не складе труднощів;
 • висока міцність завдяки м’якій та пластичній структурі – під впливом ударів скло часто прогинається, б’ється воно набагато рідше;
 • можливість надати будь-яку форму, як плоску, так і опуклу;
 • легко піддається поліруванню, що нівелює перший зі списку з наведених нижче мінусів.

   Недоліки пластикового скла:

 • активно збирає подряпини;
 • швидко каламутніє через появу мікроскопічних шорсткостей;
 • поглинає вологу – часом при надто високій вологості трапляється запотівання скла з внутрішньої сторони, що ускладнює зчитування показань з циферблату.
  Корисно знати! Пластикове скло також називають хезолітом або органічним склом.

Мінеральне скло зараховане до розряду найпоширенішого матеріалу, з якого виготовляються захисні покриття для циферблатів наручних годинників. Воно займає проміжну нішу між дешевими пластиковими стеклами та більш дорогими сапфіровими, будучи оптимально збалансованою «золотою серединою». Спорідненими матеріалу найменуваннями виступають силікатне скло або штучний кришталь.

Мінеральне скло застосовується в переважній більшості наручних годинників

   Переваги мінерального скла:

 • гарна прозорість, завдяки чому забезпечується відмінна видимість показань на циферблаті або дисплеї (якщо мова заходить про «розумні» годинники);
 • легко піддається поліруванню, що допомагає позбутися подряпин навіть у домашніх умовах.

   Недоліки мінерального скла:

 • низькі показники ударної міцності – під впливом ударів мінеральне скло тріскається або розбивається, при цьому уламки можуть вийти досить гострими;
 • схильність до вловлювання відблисків – при попаданні прямих сонячних променів читабельність циферблата погіршується.

Останній мінус вирішується шляхом нанесення антивідблискового покриття, що практикують багато виробників хронографів. Воно дає змогу побачити котра година при яскравому сонячному або штучному світлі.

До того ж мінеральне скло може бути вдосконалене сапфіровим напиленням з метою надання йому більшої твердості і, відповідно, кращої протидії появі подряпин. Також підвищити механічні якості скла допомагає загартовування.

  Цікавий факт. Мінеральному склу можна надати властивості збільшувальної лінзи, що допоможе розглянути показання на циферблаті людям з ослабленим зором.

    Сапфірове скло

Дорогий матеріал, створений на базі штучно вирощених кристалів корунду. За характеристиками твердості сапфірове скло поступається хіба що алмазу та його сполукам (9 балів за шкалою Мооса проти 10). Він же є єдиним, хто може подряпати сапфірове скло, оскільки в побутових умовах зробити це практично неможливо.

Довідка. Шкала Мооса – мінералогічна шкала твердості. Вона включає до свого складу 10 еталонних мінералів, розташованих у порядку зростаючої твердості: тальк, гіпс, кальцит, флюорит, апатит, ортоклаз, кварц, топаз, корунд та алмаз.
Сапфірове скло можна зустріти в оснащенні деяких модифікацій Apple Watch

   Переваги сапфірового скла:

 • позбавлено схильності до появи подряпин;
 • не каламутніє і не тьмяніє з часом, зберігаючи відмінну прозорість;
 • має малу схильність до відблисків.

  Недоліки сапфірового скла:

 • дорожнеча – сапфірове скло поверх циферблата або екрану годинника є ознакою високого статусу продукту;
 • крихкість при прямих точкових ударах, адже твердий не означає високоміцний. Сапфірове скло бажано не піддавати сильним ударам, інакше (наприклад, при падінні годинника на асфальт) воно може розбитися вщент і розлетітися на дрібні уламки.

  «Бутерброд» із різних видів скла

Деякі види «скління» годинників запозичили у трійці вищезгаданих типів матеріалів краще. Так, сафлекс (Sapflex) поєднує твердість сапфіру і гнучкість, щоб витримувати великі навантаження. Схожі властивості має хардлекс (Hardlex) – фірмова розробка японського годинникового бренду Seiko. Конструктивно хардлекс складається з мінеральної бази, яка піддається гартуванню та подальшій хімічній обробці, внаслідок чого зовнішній шар скла ущільнюється за рахунок витіснення одних іонів металу іншими – міцнішими.

Скло хардлекс є стандартом для більшості моделей годинників Seiko. Японський бренд також продає це скло великому числу сторонніх виробників.

Одне з найсвіжіших рішень у годинниковій промисловості – скло кристерна (Krysterna), що прийшло зі сфери виробництва окулярів. У цьому матеріалі поєднується сапфірова стійкість до подряпин та мінеральна механічна міцність. Зустріти скло Krysterna можна в наручних годинниках від бренду Stuhrling, що прийняв участь у входженні нового матеріалу в галузь.

    Скло Gorilla Glass

Бурхливий розвиток ринку електроніки змусив впровадити в годинники з приставкою «смарт» стекла Corning Gorilla Glass, що добре зарекомендували себе на терені смартфонів. Вони одночасно тонкі і міцні, відмінно протистоять подряпинам, а останні покоління «горилового скла» до того ж практично не поступаються за властивостями сапфіровим. Спеціально для носимих гаджетів випускається особливе скло Gorilla Glass SR+, що забезпечує відмінну міцність, оптичну проникність і сенсорну чутливість.

Компанія Corning виробляє захисне скло для більшості актуальних моделей смартфонів, деяких ноутбуків та представників роду «розумних» годинників.

У класичних наручних хронографах скла Gorilla Glass не використовуються. Зате в «розумних» годинниках та браслетах різні покоління цього матеріалу зустрічаються на повну силу, поєднуючи в собі відносно невисоку вартість і гарну надійність. І якщо в смартфонах захисне «горилове скло» при невдалих падіннях гаджета часом утворює «павутинку» тріщин по всьому екрану, то в сімействі носимих пристроїв подібна проблема зведена нанівець, оскільки площа екрану годинника набагато менша за дисплей мобільного телефону.

Вдалого Вам вибору!