Основи захисту від сонця
Після довгої зими завжди хочеться відкинути пальто й насолоджуватися сонцем. Хоча сонячне світло може заспокоїти душу, його ультрафіолетові промені (УФ) можуть пошкодити шкіру і підвищити ризик розвитку раку шкіри. Ось деякі поради, як допомогти захистити Вашу шкіру від зморшок та можливо ще гірше.
Розуміння УФ-променів
Ультрафіолетові (УФ) промені поділяються на три категорії – A, B і C – в залежності від довжини хвилі. З них:
- UVC-промені – мають найкоротшу довжину хвилі і практично не досягають землі. Вони дуже небезпечні, але в основному фільтруються озоновим шаром. Найбільше потрібно захищатися від UVA і UVB, оскільки вони проникають в атмосферу найбільше.
- UVA-промені – Ультрафіолетове випромінювання UVA має найбільшу довжину хвилі і небезпечне тим, що ці промені глибше проникають в шкіру (дерміс), завдаючи шкоди колагену та клітинам. UVA-промені викликають засмагу, яка, з свого боку, призводить до передчасного старіння і зморшок шкіри.
- UVB-промені – мають коротшу довжину хвилі, ніж UVA-промені, але вони більш потужні та найінтенсивніші влітку. Вони завдають найбільше шкоди і в основному відповідальні за сонячні опіки. Крім того, вони також можуть завдати шкоди Вашим очам. Дослідження підтверджує, що повторна експозиція як UVA, так і UVB променів може потенційно призвести до раку шкіри, рівень якого в останні роки зростає.
Розуміння фактора захисту від сонця (SPF)
Без захисту Ви можете лише віддавати шану сонцю короткий час, перш ніж шкіра почне палитися, навіть якщо цього не видно оголеним оком.
- Фактор захисту від сонця (SPF) вимірює кількість поглиблення УФВ, наданого сонцезахисним кремом, оскільки немає методу вказівки поглиблення UVA.
- Це означає, що якщо Ви використовуєте сонцезахисний крем із SPF 30, наприклад, шкірі, яка виходить на сонце, знадобиться в 30 разів більше часу для паління.
- Також, щоб визначити, чи сонцезахисний засіб допоможе захистити від випромінювання UVA і UVB, перевірте етикетку на наявність слова “широкосмуговий”.
- Майте на увазі, що час, необхідний для паління, залежить від багатьох факторів, включаючи: Ваш тон шкіри, час доби, географічне розташування та погодні умови.
Наносіть сонцезахисний крем належним чином
Щоб забезпечити найкращий можливий захист, наносьте сонцезахисний крем принаймні за 20 хвилин до виходу на вулицю і дозвольте йому повністю висохнути, перш ніж Ви одягнете одяг.
- Обов’язково наносьте його на ніс, щоки, вуха, шию та плечі.
- Наносьте бальзам для губ із SPF також.
- Використовуйте креми для звичайної шкіри і гелі, якщо у Вас чутлива шкіра або алергія на сонце.
- Під час плавання, душу або обтирання наново наносьте сонцезахисний крем – навіть при використанні так званих водонепроникних засобів.
- Навіть якщо Ви не рухаєтеся, пот відштовхує захисний шар сонцезахисного крему з Вашої шкіри.
- Наново наносьте сонцезахисний крем принаймні кожні дві години, якщо Ви на вулиці, і частіше, якщо Ви активні.
Допоможіть захистити себе від сонячних опіків
Є кілька речей, які Ви можете зробити, щоб допомогти захистити свою шкіру від шкідливих впливів сонця.
- Пийте багато рідин, особливо води, щоб уникнути висушування шкіри.
- Поступово підготуйте свою шкіру до сонця – краще починати весною.
- Обирайте тінь (або заходьте всередину) під час найгарячіших годин дня.
- Використовуйте сонцезахисний крем навіть в хмарні літні дні – хмари можуть обдурити Вас і ввести Вас у віру, що Ви не палитеся, але ультрафіолетові промені все одно проходять.
- Носіть бальзам для губ із вбудованим захистом від сонця.
- Захищайте дітей сонцезахисними окулярами та сонячною шляпою.
- Носіть одяг із природних волокон – ультрафіолетові промені можуть проникати через синтетичні тканини, хоча деякі нові високотехнологічні матеріали набагато краще блокують УФ-промені, ніж раніше.
- Чим ближче до екватора, тим вищий SPF Вам потрібен. Те ж саме стосується висот: промені сонця стають сильнішими в тонкому повітрі.
- Відбивні поверхні (такі як вода і сніг) також виробляють інтенсивне випромінювання.
- Якщо Ви плаваєте або катаєтеся на лижах, захистіть свою шкіру!
- Використовуйте сонцезахисний крем щодня, протягом дванадцяти місяців на рік. Хоча взимку це може здатися зайвим, сонце все одно може пошкодити Вашу шкіру.
- Більше того, коли Ви робите нанесення сонцезахисного крему кожен ранок звичкою (так само, як чистити зуби), це стає частиною Вашої рутини.
Уникайте так званих “натуральних” сонцезахисних кремів
- Навіть якщо вони здаються привабливими, майте на увазі, що такі речі, як авокадо, кунжутне масло та лимонний сік, не надають значного захисту, якщо взагалі.
- Зазвичай “натуральні” сонцезахисні креми недостатні для дітей або дорослих з чутливою шкірою.
Якщо у Вас є які-небудь питання щодо сонцезахисних засобів та їх використання, звертайтеся до свого фармацевта чи медичного працівника, які нададуть Вам додаткову інформацію.