Навіщо потрібна підв’язка на ногу
Якими були перші підв’язки і хто їх носив: трохи історії
Щоб відповісти на питання, навіщо потрібна підв’язка на ногу, варто зробити невеликий екскурс в історію. Не лише для жінок.
У XIII столітті європейці почали носити трикотажні панчохи (ця традиція була запозичена у арабів), і щоб зафіксувати їх на нозі, використовували підв’язки. Про резинки на той час навіть не думали.
Цікаво, що тоді панчохи були виключно жіночим атрибутом. Знатні вельможі, придворні та інші чоловіки з задоволенням демонстрували свої ноги, одягнені у вишукані панчохи. Аксесуар підв’язували в області коліна. Трохи згодом стрічки стали кріпити до пояса за допомогою застібок.
Використовували для цього красиві атласні стрічки, переплетені навхрест. Тканину для підв’язок привозили з Лондона та Ліону. Це був шовк, мереживо, дорога тасьма. У цих містах відкривалися цілі фабрики з пошиття підтяжок. На стрічках нерідко зображували пікантні сцени чи робили написи. Така підв’язка була потрібна не тільки для підтримки панчох, але й виступала засобом комунікації. З його допомогою дами повідомляли настирливим залицяльникам про те, наприклад, що давно віддали своє серце чоловікові.
Моду на жіночі підв’язки пов’язують з ім’ям маркізи де Помпадур. Саме фаворитка Людовіка ХV першою стала носити панчохи на витончених мереживних підв’язках, декорованих усілякими стрічками, бантами, вишивкою.
Інтерес до панчох на підв’язках поширився Європою з неймовірною швидкістю. Англійський король Едуард III навіть заснував лицарський Благородний Орден Підв’язки. Про причини такого рішення ходили суперечливі чутки. За однією з версій, Графиня Солсбері упустила інтимний аксесуар, роблячи піруети на балу. В залі почали посміюватися з казусу, проте король присоромив гостей і забрав деталь гардеробу собі. Друга версія менш романтична. Вважається, що під час битви при Кресі (1346 рік) на списі ватажка красувалася чи то просто синя стрічка, чи жіноча підв’язка. Зараз складно судити про достовірність фактів, але на той час однією зі своїх цінностей орден серед іншого проголошував і шляхетність чоловіків щодо жінок. До речі, носити панчохи лицарі невдовзі перестали.
Історики та дослідники стверджують, що на той час існувала традиція: перш ніж вирушити на війну, чоловіки підв’язували своїм дружинам стрічки для панчох, щоб застерегти від зрад і зберегти вірність.
Починаючи з ХVIII століття підв’язки набули загальної популярності. Багато жінок із задоволенням одягали їх під одяг, хоча коштував аксесуар досить дорого. Фіксацію забезпечував мідний дріт, закріплений всередині виробу на товстій підкладці. Дизайн постійно вдосконалювався, а предмет одягу перетворився на атрибут зваблення.